Historia szkoły

Szkoła w Przezchlebiu została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku. Pierwsze zajęcia w nowej szkole rozpoczęto 1 kwietnia 1884 roku, a pierwszym nauczycielem został Pan Robert Gadamer. Jedynym zachowanym w szkole dokumentem jest księga z roku szkolnego 1890/1891, w której zapisano nazwiska 95 uczniów.

 

harcerze2Apel harcerski - lata 40

 

lata50Zdjęcie klasowe - lata 50.

 

pani pietrekZdjęcie klasowe - lata 60.


pani bujokZdjęcie klasowe - lata 70.

 

Od lat mocną stroną Szkoły jest sport. Jazda na łyżwach, narciarstwo, hokej, piłka nożna, rozgrywki szachowe, tenis stołowy to pasja nie jednego ucznia. Świadczą o tym zachowane dyplomy z zawodów, rozgrywek i turniejów. W 1992 r. z inicjatywy pani Marii Bujok w Szkole rozpoczyna działalność uczniowski klub sportowy o nazwie „Karlik” i jego celem jest popularyzowanie sportów masowych. Uczniowie zrzeszeni w klubie osiągają czołowe lokaty w zawodach sportowych, głównie w narciarstwie biegowym oraz w biegach na rolkach i nartorolkach. Wielką pasją uczniów jest piłka nożna. Za piłką biegają chłopcy od najmłodszych klas. Nie przeszkadza im ani deszcz, ani śnieg. Mróz czy spiekota. „Karlik” organizuje liczne i bardzo atrakcyjne festyny sportowe, w których biorą udział dzieci, młodzież i dorośli.
karlikZdjęcie pamiątkowe klubu "Karlik"

karlik1Plakat klubu "Karlik"

 19 XII 1995 r. powstał szkolny zespół wokalno-taneczny „Karolinka”. Opiekunką zespołu jest od początku jego istnienia pani mgr Hanna Miczka (obecny dyrektor szkoły). Już 23 XII zespół wziął udział w Przeglądzie Dorobku Kulturalnego Gminy Zbrosławice w Wieszowie, a wiosną 1996 roku w konkursie regionalnym „Śląskie śpiewanie”.

„Karolinka” uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne i środowiskowe. Często gości na imprezach organizowanych przez Związek Mniejszości Niemieckiej. Reprezentuje Szkołę na festynach i konkursach muzycznych.

karolinka 1   karolinka 2

Zespół "Karolinka"


Zakup nowych stroi dla zespołów Karolinka i Karliczek zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

Nasze programy

1

Dzień Bezpiecznego
Internetu

nprc
Narodowy Program
Rozwoju Czytelnictwa

zielonapracownia
Zielona pracownia

tablica
Aktywna tablica
Bezpieczna plus logo

Bezpieczna +

ksiazkaKsiążki Naszych Marzeń
logo klub bezpiecznego puchatka

Klub Bezpiecznego Puchatka 

mleko

Szklanka Mleka

owoce

Owoce i Warzywa w Szkole 

plywacUmiem Pływać